הפינה הספרותית

כיצד הפכה סדרת הספרים "השרביט והחרב" לתופעה, כשמאחוריה הצלחה מטורפת בקרב ילדים חובבי פנטזיה?

31 אוקטובר, 2019

השרביט והחרב – שורגון המינוטאור / אדם בלייד מאנגלית: ארז אשרוב, הוצ' זמורה ביתן

עם צאת הספר ה 13 במספר, "שורגון המינוטאור", נדמה שאפשר לסמן את אחד הלהיטים הגדולים של השנים האחרונות בספרות הילדים. בעולם ההצלחה הזו הולידה מאות ספרים, "ספין אוף" בדמות סדרת ספרים נוספת המתרחשת במעמקי הים – ואיך לא - משחק וידאו לכל הקונסולות והמכשירים הניידים.

קיצור העלילה, לטובת ההורים שחיו מתחת לאדמה בשנים האחרונות: צמד הילדים תום ואלנה משחררים את חיות הפלא הטובות של ממלכת אונטיה, תוך כדי מאבק בשלל מכשפים ויצורים אכזריים, ובראשם הקוסם המרושע מלול. 170 ספרים, 24 שפות ומיליוני עותקים שנמכרו. יש לא מעט הורים שסולדים מהטריק השיווקי בדמות קלפי איסוף מודפסים שנמצאים בתוך הספרים, אך יש בספרים האלה הרבה יותר ממרצ'נדייז בוטה.

למרות תחושה קלה של כתיבה מתוך פס ייצור, הילדים חווים דרך הקריאה שמחה, פחד, אימה, ובעיקר הזדהות עמוקה. נכון, ידענו בשנים האחרונות הצלחות מודרניות כמו "משחקי הרעב", אבל כאן הפנייה היא במודע לגיל צעיר יותר, כמעט לגילי ראשית קריאה. יתרון חביב נוסף טמון בכך שילדים רבים אוהבים לקרוא את ספרי הסדרה לפני השינה, ובכך מייתרים את תפקיד ההורים, המטיפים לקריאת ספרים.

סדרת הספרים נכתבת על ידי כמה יוצרים בריטים, שבעבודה משותפת ותחת השם אדם בלייד מייצרים ז'אנר פנטסטי עם נגיעות של מדע בדיוני, תחומים שלאורך השנים השיקו זה לזה, והשילוב ביניהם הפך פופולרי יותר בעת האח רונה, לא תמיד בהצלחה מרובה. בעוד ספרי מדע בדיוני עוסקים בחייזרים, בכוכבים אחרים ובצורות חיים אחרות, בספרי הפנטזיה קיים אלמנט של כישוף וקסם וזו אחת הסיבות שכמה כותבים עסוקים בכתיבת העלי לה של הספרים הללו. אגב, סיבה נוספת לשלל הכותבים קשורה בהצלחה האדירה של הספרים וברצון של ההוצאה הבריטית לא להיות תלויה בכותב אחד, שיחזיק ברעיונות ובזכויות. העיתונות הבריטית כבר הגדירה את סדרת הספרים הזו כ"נרניה פוגשת את פוקימון דרך הארי פוטר", ועל אף הכותרות הבומבסטיות המאפיינות כל כך את מדורי הס פרות הבריטיים, נדמה שהפעם הם קלעו בול.

למעבר לכתבה , לחצו על הקישור:

https://www.pressreader.com/israel/israel-hayom/20191008/282024739011397