הפינה הספרותית

סיפורה של לוחמת זכויות האזרח האמריקאית רוזה פארקס

02 דצמבר, 2019

אתמול  לפני 64 שנה קמה האישה שסירבה לפנות את מקומה באוטובוס ובכך שינתה את פני העולם.

התאריך הוא ה-1 בדצמבר 1955, ובעיירה מונטגומרי שבמדינת אלבמה עלתה תופרת אפרו-אמריקנית בת 42 על האוטובוס בדרכה הביתה. כמו במרבית הימים, היא הייתה מותשת מיום העבודה המפרך וכל שקיוותה היה להגיע הביתה במהרה.

רוזה פארקס התיישבה בשורה האמצעית – בחלק המפריד בין הנוסעים הלבנים והשחורים. לאחר שלוש או ארבע תחנות, כשהבחין הנהג בנוסע לבן עומד, עצר את האוטובוס ודרש מכל יושבי השורה של פארקס לפנות את מקומם. רובם נענו מיד, פארקס לא הנידה עפעף. לאחר שפארקס נותרה יושבת גם לנוכח צעקותיו, יצא הנהג המתוסכל להזעיק את השוטרים לזירה.

תוך דקות ספורות נאזקה פארקס ונלקחה למעצר. הידיעות על מעצרה התפשטו ברחבי הקהילה האפרו-אמריקנית. אם אישה צנועה וידידותית, מבקרת קבועה בכנסייה ומזכירת הסניף המקומי של האגודה הלאומית לקידום השחורים מובלת למעצר כאחרונת הפושעים, החליטו ראשי הקהילה, עלינו להרים את קולנו במחאה. ההחלטה התקבלה: חרם מוחלט על האוטובוסים.

אקט הסירוב הלא-אלים והאמיץ של פארקס והעידוד שצברו מנהיגי המחאה מהצלחת החרם הארוך והקשה, ובראשם כומר צעיר ונמרץ בשם מרטין לותר קינג, סיפקו את הדלק להמשך המאבק בכל הכוח – הפעם בזירה הלאומית.( מתוך הספרייה הלאומית) 

 הספר רוזה פארקס מאת: ליסבת' קייזר להשאלה בספריית הילדים שלנו. 

תוצאת תמונה עבור רוזה פארקס קטנות גדולות

 

אין תיאור זמין לתמונה.