הפינה הספרותית

סיבות לקריאת ספרות ושירה לילדים

26 יולי, 2020

סיבות לקריאת ספרות ושירה לילדים
כתבה – ד"ר מירי ברוך
1. ספרים (ובמיוחד שירים) מעשירים את אוצר המילים שלנו. הם מלמדים אותנו להתבטא טוב יותר ולהבין את האחרים טוב יותר, גם בשפה הדבורה וגם בשפה הכתובה.
2. ספרים מעמיקים את עולם המחשבה שלנו. הם מעלים בפנינו רעיונות חדשים ומעמיקים את המודעות שלנו כלפי עצמנו.
3. ספרים מעוררים את הדמיון שלנו. מאחר שהמילים הן מושגים מופשטים – צריך כל קורא לדמיין את מה שעומד מאחורי המילה.
4. ספרים מקנים לנו מידע על הנעשה במקומות אחרים ומפגישים אותנו עם צורות חיים אחרות. באמצעות ספרים אנחנו יכולים לפגוש דמויות מן העבר (מן ההיסטוריה) וכן לדמיין לעצמנו דמויות שיהיו בעתיד (מדע בדיוני).
5. ספרים מעוררים את הרגשות שלנו ואת יכולת האמפטיה שלנו כלפי הזולת. אנחנו מצליחים לעתים "להיכנס לעורו" של האחר ולהבין טוב יותר את מקומו בעולם.
6. ספרים יכולים לתת לנו כוח ולהלהיב אותנו. הם יכולים לגרום לנו לבכות או לצחוק או לענג אותנו בחוויות שונות.
7. ספרים יכולים לפתוח בפנינו נושאים חדשים, שלעולם לא היינו יכולים להגיע אליהם בדרך אחרת.
8. ספרים יכולים ללמד אותנו אתיקה ודרכי מוסר, אם בגלוי ואם באופן סמוי.
9. ספרים יכולים ללמד אותנו איך להתמודד נכון יותר עם סיטואציות בסביבתנו ולהראות לנו איך אחרים התמודדו עם בעיות כמו שלנו ואיך הם פתרו אותם.
10. ספרים יכולים להראות לנו, שיש כמה וכמה תשובות לאותן בעיות, ולהציג בפנינו זוויות ראיה שונות המתבוננות באותן סיטואציות.
11. ספרים עוזרים לנו להבין טוב יותר גם את עצמנו וגם את האחרים. הם יכולים להראות לנו, שלא רק אנחנו חווים את אותן הבעיות ועל ידי כך להקל על המצוקות הקיומיות שלנו.
12. ספרים יכולים להיות בני לוויה נפלאים, כשאנחנו לבדנו. למעשה, כשאנחנו נמצאים "בתוך" ספר – לעולם אנחנו לא לבד.
13. ספרים יוצרים לנו מכנה משותף תרבותי עם חברים ועם בני תקופתנו ומאפשרים לנו להעשיר את הקריאה שלנו, ככל שהרמזים לטקסטים אחרים ומוכרים רבים יותר.
14. ספרות ילדים ונוער היא הצעד הראשון וההכנה הרצינית שלנו לקראת קריאה בוגרת. אי אפשר להגיע לקריאה מלאה ועשירה בגיל הבגרות ללא התנסות קודמת בספרות אלמנטרית יותר.
15. קריאת ספרות של מבוגר בפני ילדו הפעוט היא רגע אינטימי, כמעט בלעדי, שאין מסוגו בכל הסיטואציות שבהן המבוגר מעורב בחיי ילדו. לכן הפעוטות זוכרים את הרגעים האלה לאור כל חייהם. מעורבים בהם קול, חיבוק, תוכן ואינטואיציה וכמובן – דיאלוג אינטימי של ההורה לילדו.
16. קריאת ספרות ילדים בפני הילד מאפשרת למבוגר המבצע ולילד הנמען לתמלל את הסיטואציות תוך שהילד משיב או מספר על חוויותיו תוך כדי שמיעה.
17. ספרות ילדים מאפשרת למבוגר להציג, לפרש ולתמלל בפני הפעוט את האיורים לספר (המאויר), וככזו זוהי החשיפה הראשונה של הילד לאמנות האיור.
18. קריאת ספרות ילדים בפני קהל (בעל פה או מתוך ספר) גורמת לילד תחושה של גאווה ומחזקת את עמדתו הן בפני עצמו והן אצל נמעניו.
אין תחליף ליצירה הספרותית הן מבחינה רגשית, הן מבחינה קוגניטיבית, הן מבחינה לשונית והן מבחינה חברתית. זכרו זאת תמיד!
יש תחליפים קלים יותר, אך הם לעולם לא ישיגו את מה שאפשר להשיג באמצעות יצירת ספרות.

תמונה יכולה לכלול: ‏‏אדם אחד‏, ‏‏‏‏לשבת‏, ‏דשא‏‏ ו‏פעילויות בחוץ‏‏‏‏