הפינה הספרותית

פסטיבל אנימיקס לאנימציה, קריקטורה וקומיקס חוגג השנה 20 להיווסדו

20 אוגוסט, 2020

פסטיבל אנימיקס לאנימציה, קריקטורה וקומיקס נפתח בגרסה מקוונת ויימשך עד ל-31.8, במהלכו יתארחו מיטב היוצרים בתחום להרצאות וסדנאות אונליין למבוגרים ולכל המשפחה.

אתר הפסטיבל: www.animixfest.co.il
המנהל האמנותי של הפסטיבל הוא המאייר והקריקטוריסט ניסים (נוסקו) חזקיהו,
ואלה המלצות הקומיקס שלו לאי (מ)בודד 

יומן הגרפי / ארי פולמן ודוד פולונסקי
היומן הגרפי של ארי פולמן ודוד פולונסקי הוא יצירה וירטואוזית, עוצרת נשימה, שמתעלה על כל קומיקס שפורסם עד היום בעברית ומעבירה את הספר הקאנוני למאה ה-21, בצורה שאנה הייתה כנראה מחבבת.
יומנה של אנה פרנק הוא אחד הספרים הנקראים ביותר בעולם – הוא זכה לאינספור גרסאות בכל פורמט אפשרי: קולנוע, טלוויזיה, תיאטרון ואמנות חזותית – הוא ראה אור בעיבוד ליומן גרפי, היחיד שאושר בידי קרן אנה פרנק – מופקדים עליו שניים מבכירי היוצרים בארץ – ארי פולמן, שהקפיד לשמר את קולה הנועז ומלא ההומור של אנה, ודוד פולונסקי, שתירגם אותו לאינספור דימויים מופלאים המבטאים את תעצומות הנפש של אנה ואת עולמה הפנימי העשיר.

 הארץ שלנו / אורי פינק
אורי פינק לוקח את הקומיקס שלו לדרך חדשה ומרתקת. באמצעות יצירת מספר סיפורי קומיקס אוטוביוגרפיים הוא ממחיש את המורכבות של החיים בישראל ועוקב אחר השינויים שעברנו פה בארבעים השנים האחרונות. הבעיה היתה למצוא בביוגרפיה הדֵי–שגרתית של צייר קומיקס ישראלי ממוצא ייקי עם קריירה צבאית לא מרשימה, חומר שימחיש את המציאות הישראלית על כל רבדיה. לאחר תהליך ארוך נבחרו בין השאר סיפורים על מבצעית בשכם בזמן הטירונות, מסע שורשים לגרמניה, קינוח שהתעכב בגלל רצח רבין וויכוח על כשרות עם אורי אורבך. בספר שהוא אוטוביוגרפי כמו "פרספוליס" של מרג´אן סטראפי ולוחמני כמו "פלסטיין" של ג´ו סאקו מנסה אורי פינק להבין את יחסו לארץ שלנו כשמאלן שמחלים מתהליכי שלום למיניהם. לראשונה ב-20 שנות קריירה התמודד אורי פינק עם קומיקס שהוא ניגוד מוחלט לכל מה שהוא
מזוהה איתו עד היום - קומיקס דרמטי למבוגרים במקום קומיקס מצחיק לנוער.

 צו 8 / גלעד סליקטר
שיחת טלפון לילית בנובמבר 2012 , ערב מבצע 'עמוד ענן', מעירה את גלעד סֵלִיקְטָר, מאייר ויוצר קומיקס, והוא נקרא למילואים. מלווה על ידי נהג אוטובוס, נדרש גלעד לאתר אזרחים ולהגיש להם צווי 8. היחידה הצבאית שבה הוא משרת מתמקמת בגן ילדים, שם באורח מקרי נגלה לעיניו ציור של אחד הילדים שמחזיר אותו בבת אחת אל עניין לא פתור בעברו. בתוך מציאות נפיצה על סף מלחמה, צפות ועולות שאלות של זהות אישית ויצירה, כרוכות לבלי הפרד בנושאים של שייכות למשפחה, לחברה למקום. גלעד סליקטר – מבכירי אמני הקומיקס בארץ, מאייר ומרצה במחלקה לתקשורת חזותית ב"בצלאל" יצר רומן גרפי סוריאליסטי-אוטוביוגרפי שמתבונן באופן אישי ואינטימי על סביבתו בהווה ובעבר. בכך הוא ממשיך את הקו שאפיין את ספריו הקודמים "מי אתה בכלל", "השדים של מונגול" ו"משק 54".

 פרספוליס / מרג׳אן סטראפי
חלקו הראשון של הרומן הגרפי והאוטוביוגרפי המצליח, שתורגם לשפות רבות וכבר נהפך לסרט, בו מתארת מרג'אן סטראפי את סיפור חייה כילדה בבית בורגני אמיד באירן: מחלומות על הדחת השאה ומהפכה חילונית סוציאליסטית, דרך המהפכה האסלאמית ומלחמת אירן-עירק, ועד שהיא נשלחת על ידי הוריה אל מחוץ לגבולות אירן כדי להגן עליה ועל רוחה החופשית ועצמאותה המחשבתית. הספר מסתיים בכך שמארג'י, נפרדת לראשונה מהוריה ויוצאת לגלות באוסטריה. על קורותיה שם, בחלק השני של הספר: פרספוליס - סיפורו של המסע הביתה. פרספוליס הוא ספר פורץ דרך, שמסמן את פריחתו של ז'אנר הרומן גרפי או פרוזה מאוירת.

 חתולו של הרב / ז׳ואן ספר
"באלג'יריה של שנות ה-30 חי רב אלמן עם בתו היפהפייה זלאביה, חתולה האפור ותוכי מדבר. חייהם מתנהלים על מי מנוחות עד ליום שבו טורף החתול את התוכי וזוכה ביכולת הדיבור שלו. הרב שמבחין מיד שהחתול המדבר לא מפסיק לשקר, מחליט להרחיק אותו מבתו ולחנך אותו לאורה של תורה, להפתעתו, תלמידו המשופם מתגלה כמלומד משחשב. ספר זה זכה בפרס השופטים בפסטיבל אנגולם לקומיקס ובנימוקים לכך נכתב: "יצירת מופת מרגשת, עמוקה ומצחיקה עד דמעות על מורכבותם של חיי האמונה בעולם ללא אלוהים."

1597750621275.png