הפינה הספרותית

מעלינו רק רקיע

13 ספטמבר, 2020

היום, יום ראשון ה - 13 לספטמבר, יצויין יום הזיכרון לאסף רמון ז"ל, בנו של האסטרונט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל. בשנת 2009, 11 שנים לאחר מותו של אביו בהתפרקות מעבורת החלל קולומביה בשובה לכדור הארץ, נהרג אסף רמון בהתרסקות מטוס F-16 במהלך טיסת אימון שגרתית. סיפורם הטראגי של האב והבן, השותפות המצמררת באותו גורל וההתמודדות האמיצה של רונה רמון עם האסונות, נחרטו בתודעה הציבורית הישראלית והאישית. סיפור חייהם מובא דרך אסופה של מכתבים בספר שיצא לאחר מותם.

אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, ובנו הבכור אסף, שהלך בעקבותיו והיה לטייס אף-16, לא קיבלו דבר כמובן מאליו. בבחירות האמיצות והנחושות שעשו בחייהם נתנו תשובה ניצחת לשאלות קיומיות שהעסיקו אותם וטרדו את מנוחתם.

אחרי לכתם הותירו אחריהם יומנים ומכתבים רבים, שקובצו עתה בספר זה: סיפור חייהם במילים שלהם. במובנים רבים, כתביהם הם דיאלוג בין אב לבן שהגשימו את חלומם אך סיימו את חייהם בשחקים, בנסיבות דומות. הטקסטים של שניהם מפליאים במעוף דמיונם: אמיצים, רגישים וכנים. הם הותירו אחריהם מורשת של הצטיינות, עומק מחשבה וחתירה להישגים, מורשת של אהבת הארץ, אהבת האדם וקדושת המשפחה – ואת סיפור חייהם המרתק ומעורר ההשראה, השזור בין דפים אלה.

mealeynurak_master.jpg