הפינה הספרותית

ספרי ילדים לרגל יום המודעות לבריאות הנפש.

21 אוקטובר, 2018

על מדף ספרי הילדים ניתן למצוא ספרים רבים העוסקים בפחד, כמו פחד מחושך או ממפלצות, אך מעטים הספרים שנותנים מקום לרגשות מורכבים, מכבידים ו"שליליים" יותר כגון עצב, ייאוש או מצב רוח רע. רגשות מסוג זה עדיין נחשבים לטאבו שלא מדברים עליו, ודאי שלא בהקשר של ספרות ילדים, שלרוב מעדיפה שלא לחשוף את הקהל הצעיר לצדדים הפחות נעימים של החיים. אבל גם לילדים יש ימים רעים, רגעים מתסכלים ועצובים, וחשוב שבאמצעות הספרות המיועדת להם נוכל להעניק להם מקור הזדהות, פתח לשיחה ואפשרות להתמודדות. לרגל יום המודעות לבריאות הנפש שחל החודש (10.10), הנה  המלצות לספרי ילדים נוער המנגישים בצורה עדינה וייחודית נושאים כמו אכזבה, דיכאון, חרדה ומחשבות טורדניות.

הספרים להשאלה בספריית הילדים שלנו.

1) "הארנב הקשיב" מאת קורי דורפלד. מאנגלית: גליה אלוני-דגן (הוצאת תכלת). ספר רגיש על הכוח המרפא של ההקשבה. טיילור הקטן בונה מגדל מדהים מקוביות, אבל להקת ציפורים מפילות את היצירה שהסבה לו גאווה. חיות שונות מגיעות לנחם את הילד העצוב ומציעות לו דרכי התמודדות - התרנגולת ממליצה לדבר על זה, הדוב מציע לשחרר את הכעס בצעקה, הנחש לוחש להרוס למישהו אחר. וכך מגיעים גם פיל, צבוע, בת יענה וקנגורו, אך אף אחד מהם לא מצליח לגרום לטיילור להרגיש טוב יותר. בשקט-בשקט, מבלי לשים לב, מתקרב אליו ארנב ומתיישב לידו. בזכות ההקשבה של הארנב, טיילור נפתח ומשתף אותו בתחושות הכעס, הצער והתסכול. וכשהוא מסיים לפרוק את אשר על ליבו, הוא מרגיש מוכן להתחיל לבנות מחדש. האיורים מלאי ההבעה מעבירים את מנעד הרגש שחווה הילד גם ללא מילים. (34 עמודים, מנוקד. לגילאי 3-5).

2) "איזידורה - איזה יום!" מאת לינדה סמית', איורים: מרלה פרייזי (שתתארח השנה בכנס הפנקס). מאנגלית: רימונה די-נור (הוצאת מטר). ביום קר וערפילי, בראש גבעה שוממת, מתעוררת איזידורה על צד שמאל. אין לה חשק לאכול או לשתות וכל דבר קטן מוציא אותה משלוותה, אך היא נחושה בדעתה להשתלט על היום הרע ולהפוך אותו למשהו חיובי. היא פועלת במרץ, אוספת את העצב, המר והמדכא, דוחסת את הכול לתבנית בתנור ומכינה ממנו עוגה טעימה. ההתמודדות של איזידורה היא אקטיבית והסוף הפתוח מזמין אפשרות לדיון בתום הקריאה. האיורים היפים של פרייזי מבטאים את הלך הרוח בסיפור - הם חסרי צבע וקודרים, ולעיתים נראים כמו צללים, בחירה לא אופיינית בטקסט לילדים. (36 עמודים, מנוקד. לגילאי 4-6).

3) "פעם עקב אחרי לוויתן" מאת אורית ברגמן (הוצאת כתר). הילדה בסיפור שומעת שריקה מהדהדת ונמוכה שרק היא מסוגלת לשמוע ואשר מלווה אותה לכל מקום ובכל דבר שהיא עושה. היא מגלה שמקור השריקה הוא לוויתן "גדול, קר ושחור" שעוקב אחריה כעננה שחורה. היא מחליטה להעמיד פנים שהוא לא קיים, אולם הלוויתן מסרב להעלם. להפך, נוכחותו מתגברת והופכת לגורם מפריע, ששיאו בכפולת עמודים בה הילדה יושבת במרכז חצר בית הספר כשהלוויתן מקיף אותה ומרחיק אותה משאר הילדים. רק כאשר הגיבורה בוחרת להכיר בקיומו, להתייצב מולו ולהסתכל ללוויתן ישר בעיניים, השריקה דועכת והחיוך עולה שוב על פניה. הטקסט רומז שהלוויתן, המאויר בקווי מתאר שחורים עבים המקנים לו מראה של מערבולת מאיימת, הוא למעשה ביטוי חזותי של העצב והבדידות שהילדה חווה בעקבות פרידה מחברתה הטובה, שעברה לגור בעיר רחוקה. ספר מקסים ומרגש. (46 עמודים, מנוקד. לגילאי 4-6).

מתוך: אשת ספר- המלצות קריאה.

 levvyattan2

xvxvx1
zxcfddffd33