הפינה הספרותית

4 שיטות שיגרמו לילדים לקרוא ספרים

13 יוני, 2019
 
האם אפשר לגרום לדור הסמארטפונים שמחפש כל הזמן גירויים חדשים לאהוב ספרים? האתגר שעומד בפנינו הוא לנסות להבין מה ואיך ילדים אוהבים לקרוא, ולא להשוות את סוג הקריאה שלהם היום לאלו של העבר. לכבוד שבוע הספר - כך תעשו את זה נכון

ד"ר חיית שחם 

הסיסמה הרווחת אצל מחנכים והורים - "מי שקורא הרבה מצליח בלימודים, ואפילו בחיים בכלל, אם לא תקרא הרבה אוצר המילים שלך יהיה דל". אמירה זו מתבססת בעיקר על ניסיון חיים אך בתקופה הנוכחית ועם הטכנולוגיה המתפתחת אנו רואים שיש לאתגר את הילד במיומנויות קריאה בצורה חוויתית ולא כפייתית.
הילדים של היום עמוסים מתמיד. אחרי חובות של בית הספר, שיעורי-בית וחוגים, מתחרים על זמנם הפנוי משחקי המחשב, האינטרנט, הטלוויזיה, החברים והטלפון הצמוד אליהם. אז איך מעודדים ילדים לקריאה במאה ה-21? אולי כדאי קודם כל להבין שאי אפשר להיאבק בעולם הטכנולוגי, בעולם שבו הילדים שלנו חיים היום, אבל האמת היא שלא צריך, אנחנו לא במלחמה.

אנחנו צריכים להבין שהעולם שסביבנו השתנה ואיתו גם נורמות ותפיסות הקריאה. האתגר שעומד בפנינו עכשיו הוא לנסות להבין מה ואיך ילדים אוהבים לקרוא, ולא לשפוט אותם על מה הם אוהבים או להשוות את אופן/כמות/סוג הקריאה שלהם היום לאלו של העבר.

איך לגרום לילדים לקרוא?
1. אפשרות בחירה: יש לאפשר להם לקרוא מה שהם רוצים. כן, גם אם זה לא חומר הקריאה שנראה לנו המתאים ביותר. קריאה עונה על צרכים רבים ומגוונים. היא מאפשרת פורקן רגשי ושחרור של רגשות קשים באופן מבוקר (אפילו אם הם "נגדנו").

עודדו אותם לבחור את הספרים שהם רוצים, שמעניינים אותם. הם יכולים להיות מצחיקים, עצובים, קצרים, ארוכים, עם הרבה איורים או בלי איורים בכלל, על בנים, על בנות, על חיות וכו'. אם הספר הראשון שבחרו לא "תופס" אותם - לא נורא (וודאי שלא צריך לסיים אותו בכוח). תנו להם לנסות ספר אחר. עודדו שיח סביב החיפוש עצמו, שדרכו תתחברו לעולמם המגוון של הילדים. שאלו: "למה לא אהבת את הספר הזה?", "איזה סרטים את אוהבת?", "איזה נושאים מעניינים אותך?" וכדומה.

להמשך הכתבה 
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5515523,00.html
 

עודדו אותם לבחור ספרים שמעניינים אותם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)