המלצות הצוות

פלא

pele

פלא  ר״ג פלאסיו

ביום רגיל אחד שנדמה היה ככל הימים ישבה ראקל פלאסיו יחד עם שני בניה בגלידרייה הקרובה למקום מגוריהם. לפתע התיישבה ילדה בעלת עיוות פנים קשה לידם ופאלסיו נלחצה ולא ידעה איך למנוע מבניה תגובות מביכות כלפיה והחליטה לעזוב את המקום. תחושת המבוכה ויותר מזה תחושת ה ״בריחה״ היוו את הטריגר לכתיבת ספר הנוער הנפלא והחשוב הזה.

עלילת הספר מתחילה כאשר הוריו של הגיבור אוגוסט פולמן מחליטים לשלוח אותו לחטיבת הביניים, אך אוגוסט הוא אינו ילד רגיל. הוא סובל מתסמונת גנטית נדירה שגורמת לעיוות בפניו ובמשך עשר שנותיו הראשונות עבר ניתוחים רבים שגרמו לו להישאר בבית.

אין זו הפעם הראשונה שיצירה משתמשת בסיפור התבגרות ובמיוחד השימוש בבית ספר ככר פורה ליצירת קונפליקטים כי הרי כולנו מכירים את המשפט ״ילדים הם העם האכזר ביותר". במקרה הזה הקונפליקט אפילו מעוצם בעצם פניו המעוותות הגלויות של אוגוסט אך כאן גם נמצא ההישג הגדול שלו.

בכתיבתה פאלסיו לא הולכת סביב ומרמזת על הבעיה אלא כותבת אותה בצורה ישירה לפעמים כואבת אבל כנה עד כאב. הספר מחולק לשמונה חלקים שרק שלושה מובאים מנקודת מבטו של הגיבור אוגוסט . חמשת הפרקים הנותרים מביאים את נקודת המבט של דמויות המשנה ששופכות אור על התמודדתם עם התסמונת של אוגוסט. הבחירה במבנה הזה היא מה שיוצרת סיפור שלם יותר וחשוב מכך את ההבנה וההזדהות עם הגיבור הראשי.

פלאסיו לא מסתפקת בכך ושוזרת בספר גם הקשרים למוזיקה שלהם חלק חשוב בהבנת העולם והדמויות לא פחות מהתיאורים ובכך עוזרת לנו לא רק לראות את אוגוסט אלא גם לשמוע אותו. הרי שם הספר עצמו ״פלא״ הוא שיר שמובא בהקדמה של הספר שמרמז על קבלה של האחר.

כל אלה הופכים את ״פלא״ לספר נוער נהדר שלא ישכח על ידי אף קורא ואולי אף יעזור לאנשים לקבל את השונים מהם כי הרי כולנו, בלי יוצא מן הכלל בני אדם.

רעות פלדמן