המלצות הצוות

פרסי ג'קסון

persi

פרסי ג׳קסון וגנב הברק – ריק ריירדן:

זאוס, פוסידון, אתנה, האדס. מפלצות אלים ומסעות אפיים אדירים הם אבני הבניין שמרכיבים את המיתולוגיה היונית שהושפעה בתורה מהמיתולוגיה הבבלית והמצרית אך שיכללה אותם והפכה אותם לסיפורי המיתוס הנפוצים בעולם.

ריק ריירדן הוא אחד ממאות יוצרים שהושפעו מסיפורי המיתולוגיה אבל הייחוד שלו הוא שהוא בחר להשתמש בדמויות המקור ולעדכן אותם לימינו אנו. יתרה מכך הבחירה בגיבור צעיר ומסעו לגילוי גורלו האמיתי הופכת את סדרת הספרים הזו להרפתקת קריאה ממכרת ומכירה את גיבורי המיתולוגיה לאלפי קוראים צעירים חדשים.

פרסי ג׳קסון וגנב הברק הוא הספר הראשון מבין חמישה ספרים ועלילתו מתחילה בנער עם קשיים לימודיים שלא מוצא את עצמו בבית הספר. כשיום אחד כיתתו יוצאת לטיול במוזיאון מורתו למתמטיקה תוקפת אותו ואחרי שהוא מביס אותה הוא מגלה שהוא הרבה יותר מנער עם קשיים. בנוסף, המורה שלו ללטינית מתגלה כקנטאור (חצי אדם חצי סוס) ולוקח אותו למחנה שם שוכנים ה ״חצויים״, בנים ובנות שהם חצי אלים וחצי בני אדם. שם מגלה פרסי על גורלו ועל המשימה שלו להחזיר את הברק שהוא מקור כוחו של מלך האלים זאוס.

אם העלילה של ילד בעל קשים שמגלה בעצמו כוחות מיוחדים שיעזרו לו לממש את גורלו נשמעת לכם מוכרת אתם צודקים. מאז שג׳יי קיי רולינג עשתה זאת ב ״הארי פוטר״ הנוסחה הזאת הפכה לסטנדרט של ספרי הנוער אך דווקא הידע העצום של ריירדן במיתולוגיה היונית היא מה שהופכת את פרסי לשונה מהשאר והופכת את הספר הזה לא רק לחווית קריאה מהנה אלא בעיקר חוויה לימודית להכרת גיבורי המיתולוגיה ותרבות יוון שהיא ערש התרבות המערבית.

מאת: רעות פלדמן