המלצות הצוות

סוד הגן הנעלם

סוד הגן הנעלם – פרנסס הודג׳סון ברנט

מהילדות העניה באנגליה שעיצבה את יכולות הסיפור שלה והאהבה ליופיו של הטבע, ועד המעבר לארה״ב שם החלה בפרסומם של ספריה הראשונים, נראה שכל קורות חייה של הסופרת פרנסס הודג׳סון ברנט הובילו אותה לרגע שבו תכתוב את הספר ״סוד הגן הנעלם.״

הספר שפורסם לראשונה בשנת 1911 הפך עם השנים לאחד מספרי הנוער האהובים ביותר ונחשב לקלאסיקה בתחומו. בישראל יצא לראשונה ב 1968 והגרסה החדשה שלו יצאה ב 2014 בתרגומה של הסופרת הגר ינאי.

עלילת הספר מתמקדת בדמותה של מרי לנוקס. ילדה עשירה ומפונקת שבעקבות אירועים טראגיים עוברת להתגורר באחוזת דודה שבאנגליה. שם היא מגלה בתחומי האחוזה גן סודי ומוזנח ומחליטה יחד עם ידידה דיקון לטפל ולהחזיר לחיים את צמחי הגן. בתווך היא גם פוגשת את בן דודה קולין. ילד בן גילה אך חולה ועצוב שנמצא רוב שעות היום בחדרו ומטופל על ידי משרתי האחוזה. יחד הם מצליחים לטפל בגן להבריא אותו ובעשותם כך גם להבריא את עצמם.

זהו ספר שעלילתו כמעט מכשפת. תיאורי הטבע היפהפיים גורמים לקורא כמעט להריח את ורדי הגן הנעלם ועם כל הפיכה של דף לגלות גילוי חדש ומסעיר. אך השיגו הגדול ביותר הגיע בזכות

יכולתה של הסופרת לשרטט ביד אמן את הדמויות ובמיוחד את דמותה של מרי הופכת את הספר הזה לא רק להרפתקאה מרתקת אלא גם לסיפור התבגרות שובה לב. היחסים בין הילדים שמתבגרים ומשתנים במקביל להבראתו של הגן יוצרת מטאפורה לשינוי שמשמש השראה לנוער ובוגרים כאחד להיות טובים יותר.

זהו ספר נהדר שמי שקרא אותו בגיל צעיר ישמח לשוב ולבקר בו גם בגיל מאוחר יותר ומי שקורא אותו בתור בוגר יזכר בודאי בצעירתו וישמח בהרפתקאה והגילוי שהספר טומן בתוכו.

רעות פלדמן

moov12